Zdrada na facebook’u. Nie daj się złapać

Zdrada na facebook’u. Nie daj się złapać

Niewinne informację na facebook’u… Jesteś w trakcie rozwodu? Uważaj na to co udostępniasz w internecie, bo możesz się zdziwić, gdy Twoje zdjęcia z miłej kolacji z nową partnerką staną się dowodem w sprawie.

Facebook, Twitter czy Instagram kto o nich nie słyszał? Kto nie korzysta przynajmniej z jednego z nich? Media społecznościowe z oszołamiająca prędkością zyskały popularność na całym świecie. Dlaczego? Wirtualny świat, który Ty sam tworzysz- to odpowiedź. Dodajesz posty i zdjęcia, sam decydujesz ile i co chcesz innym pokazać. I w tym miejscu należy się zastanowić, czy udostępniane treści mogą nam zaszkodzić.

Coraz częściej również w sądach wykorzystuje się zdjęcia, posty, czy też rozmowy z mediów społecznościowych. Ostatnio prowadziliśmy dwie zupełnie różne sprawy, które łączyło jedno – w obu dowodami były informacje z portali społecznościowych.

W pierwszym przypadku zgłosił się klient z Trójmiasta, który podejrzewał żonę o zdradę. Rozpoczęliśmy obserwację, jednak okazało się że nie ma żadnych podstaw do tego, aby posądzić tę kobietę o niewierność. Niestety w międzyczasie, klient przekonany o swoich racjach sam dopuścił się zdrady. Co więcej, wszystkie informacje i zdjęcia zamieszczał na Facebooku. Efekt?Kobieta wygrała sprawę i uzyskała rozwód z orzeczeniem o winie. Bez wielkiego wysiłku zdobyła dowody obciążające męża.

Druga sprawa była zupełnie inna. Zgłosił się do nas klient, którego żona domagała się rozwodu z orzeczeniem o jego winie. Mężczyzna starał się odbudować relację z małżonką, jednak bezskutecznie. Postanowiliśmy pomóc. Obserwacja kobiety była utrudniona ze względu na jej pobyt za granicą, aby nie narażać klienta na dodatkowe koszty zbadaliśmy sprawę z innej strony. Przeszukując portale społecznościowe natknęliśmy się na zdjęcia żony klienta z kochankiem. Co prawda ona sama nie udostępniała tych treści, jednak jej przyjaciel nie miał oporów, aby publicznie pochwalić się zdjęciami z wspólnie spędzonego weekendu, czy też imprezy rodzinnej. W tym momencie w bardzo prosty sposób otrzymaliśmy informacje obciążające kobietę.

Warto na koniec zaznaczyć, ze również rozmowy na czatach mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie. Sąd może dopuścić takiego rodzaju dowód, nawet jeśli został uzyskany w sposób nie zgodny z prawem. Oczywiście tylko w przypadku, gdy jest on kluczowy dla sprawy. Druga strona może ubiegać się o ukaranie Cię za ten czyn, warto rozważyć kto ma w tej sytuacji więcej do stracenia?

Na świecie są miliony użytkowników różnych portali i prawdopodobnie Ty jesteś jednym z nich, więc teraz dobra rada: pamiętaj, że wszystko co się tam pojawia jest publiczne. Jeśli jesteś w trakcie rozwodu to zastanów się dwa razy, czy treści, które publikujesz mogą Ci zaszkodzić, działaj tak byś o wszystkim, co umieszczasz w internecie mógł bez obaw podyskutować podczas rozprawy w sądzie.

 

W linku poniżej znajdą Państwo przydatne wskazówki jak zmienić opcję prywatności na facebooku – zobacz tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *