Rozwód z orzeczeniem o winie. Kiedy jednak nie warto

Rozwód z orzeczeniem o winie. Kiedy jednak nie warto

W jednym z poprzednich wpisów argumentowaliśmy dlaczego warto zdecydować się na rozwód o winie. W tym tekście napiszemy, że istnieje druga strona medalu i nie zawsze opłaca się o to walczyć

Wina za rozpad małżeństwa obciąża obie strony

Sprawy, w których to wina tylko jednej ze stron jest powodem rozpadu małżeństwa należą do zdecydowanej mniejszości. Najczęściej jest tak, że obie strony w jakimś stopniu przyczyniły się do „rozkładu pożycia małżeńskiego”, w takiej sytuacji wnoszenie o rozwód z orzeczeniem o winie może być bezcelowe. Właśnie w ten sposób kończy się około 18% spraw rozwodowych (w 2013 roku dało to liczbę około 3 tysięcy), w których małżonkowie domagali się orzeczenia o winie. Sąd zadecydował o winie obojga małżonków i żadna ze stron w takiej sytuacji nie odniosła korzyści.

 

Zaoszczędź pieniądze

Zgłaszając wniosek o rozwód z orzeczeniem o winie, wchodzimy na ścieżkę wojenną ze współmałżonkiem. I jak to bywa na wojnie, musimy się uzbroić. Wydajemy pieniądze na prawników, detektywów, opinie psychologiczne, ponosimy zwiększone koszta postępowania sądowego. Naturalnym odruchem jest to, że druga strona będzie się bronić, więc czekają ją podobne wydatki.

 

Zaoszczędź czas

Kiedy nie warto orzekać o winie

Zwiększona liczba rozpraw, kolejni świadkowie, bardziej skomplikowana procedura sądowa – to wszystko sprawia, że rozwód trwa dłużej. Ile? Zdarzają się przypadki, że nawet ponad 2 lata. Gdy zaś nie wnosimy o orzeczenie o winie, może wystarczyć już jedna rozprawa żeby zakończyć małżeństwo.

 

Zaoszczędź na zdrowiu

Wzywasz na świadków kolejnych członków rodziny, znajomych. Lista osób, które żyją waszym życiem i znają jego najbardziej bolesne i intymne szczegóły wydłuża się z tygodnia na tydzień. Całość jest nierzadko stresująca i wyniszczająca. Polubowne załatwienie sprawy daje psychiczny komfort i spokój, a także większe szanse na utrzymanie dobrych relacji w przyszłości. Partnerzy nie tracą do siebie szacunku i zaufania co jest bardzo istotne gdy posiadają dzieci.

 

Spójrz na sprawę z dystansu

Bardzo często my sami mamy zbyt emocjonalny stosunek do rozpadu naszego związku i już nie jesteśmy w stanie się porozumieć. Patrzymy na sprawę tylko z naszej perspektywy, nie dostrzegając swoich błędów. Warto przed podjęciem decyzji porozmawiać z partnerem lub zwrócić się do osoby z zewnątrz – mediatora lub psychologa.

 

Zadzwoń doradzimy, która opcja jest dla Ciebie lepsza

Jeśli żyjesz w emocjonalnej niepewności, nie masz zaufania do partnera, detektyw może pomóc Ci spojrzeć na sprawę z dystansu i podjąć bardziej korzystną decyzję. Konsultacja i porada w naszej kancelarii jest darmowa. Możemy Ci też polecić sprawdzonego prawnika lub psychologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *