Terroryzm – jak uniknąć zagrożenia – 3 wskazówki prywatnego detektywa

Terroryzm – jak uniknąć zagrożenia – 3 wskazówki prywatnego detektywa

Terroryzm jest tematem, który nieustannie zajmuje media, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.  Dlatego nie tylko prywatny detektyw musi być w tej dziedzinie na bieżąco. Specjalnie dla was przygotowałem poradnik, w którym pokrótce opiszę jak się zachować by zmniejszyć ryzyko zostania  ofiarą zamachu terrorystycznego.

Terroryzm polityczny w wydaniu komunistycznym (czerwone brygady, FARC, itp.) czy „narodowo” wyzwoleńczym (IRA, ETA, itd) nie jest dziś już realnym zagrożeniem (wyjątek stanowi tu prawdopodobnie Turcja gdzie oprócz Daesh oraz innych ekstremistycznych organizacji islamskich zamachy przeprowadza również PPK), dlatego artykuł odnosi się do terroryzmu islamskiego i używam tego zwrotu właśnie w tym kontekście.

1. Unikaj niebezpiecznych miejsc

Problem terroryzmu nie dotyczy w równym stopniu wszystkich miejsc na świecie. Możemy wyodrębnić sporą grupę krajów wolnych od tego zagrożenia. Działa to również w drugą stronę, możemy wymienić cały szereg, krajów które w istotny sposób są zagrożone zamachami terrorystycznymi. Podróżowanie w te rejony znacząco zwiększa ryzyko związane z zamachami terrorystycznymi, a czasami wręcz może świadczyć o skłonnościach samobójczych (mam na myśli na przykład Syrię, Irak, Afganistan).


2. Unikaj imprez masowych

Strategia terrorystów opiera się na dwóch podstawowych założeniach. Pierwszym jest zabicie i ranienie jak największej liczby osób, drugim uzyskanie jak największego rozgłosu. Wbrew pozorom, jedna sprawa wcale nie musi iść w parze z drugą, czego przykładem był zamach z 22 marca 2017, podczas którego zginęło relatywnie mało osób a był omawiany w mediach równie często jak niedawne, dużo bardziej krwawe zamachy z Turcji czy Egiptu. Dlatego radzimy unikać wszelkich imprez masowych oraz znanych miejsc (w tym również turystycznych), które mogą być z punktu widzenia terrorystów atrakcyjnym celem.

3. Naucz się prawidłowo reagować

Terroryści atakują najczęściej na cztery główne sposoby  –  poprzez urządzenia wybuchowe, noże, broń palną oraz pojazdy mechaniczne. Zagrożenie związane z każdą z tych metod da się przewidzieć i mu przeciwdziałać.

a) materiały wybuchowe – Unikaj zatłoczonych miejsc oraz imprez masowych. Staraj się nie korzystać z transportu publicznego, jeśli już korzystasz wybieraj miejsca w tyle pojazdu, zwracaj uwagę, gdzie są wyjścia awaryjne i jak się je obsługuje. Uważnie obserwuj co się dzieje. Zgłaszaj kierowcy/motorniczemu informacje na temat pozostawionych plecaków/paczek. W takiej sytuacji nie należy dotykać pozostawionego przedmiotu tylko ewakuować pasażerów. Jeśli natomiast zamach już został przeprowadzony i byłeś jego świadkiem powinieneś w pierwszej kolejności znaleźć bezpieczne miejsce, osłonięte oraz znajdujące się w pewnej odległości od miejsca wybuchu. Drugim krokiem jest zawiadomienie odpowiednich służb. Nie należy poddawać się panice tłumu. Część zamachów może być koordynowana i wieloetapowa, co sprawia, że uciekający tłum może być celem kolejnych ataków często o odmiennym charakterze np. połączenie ataku bombowego z użyciem broni palnej.

b) noże – Zasada, którą wyniosłem z zajęć sztuk walk brzmi – uciekaj. Nie próbuj walczyć czy obezwładniać napastnika. Uciekaj, a kiedy będziesz już bezpieczny zawiadom służby.

c) broń palna – Jeśli słyszysz strzały absolutnie nie idź w ich kierunku. Nie uciekaj też na oślep, znajdź bezpieczne miejsce, zawiadom policję. Jeśli jesteś świadkiem zamachu z użyciem broni palnej nie udawaj martwego (terroryści często dobijają rannych, lub strzelają ponownie żeby upewnić się, że ofiara jest rzeczywiście martwa), uciekaj, namów innych żeby uciekali z Tobą, pozostaw walizki, bagaże na miejscu, mogą Cię spowolnić. Znajdź bezpieczne miejsce, wycisz telefon, zawiadom służby.

d) pojazdy mechaniczne – Uciekaj, szukaj wąskich uliczek, uciekaj w głąb sklepów, restauracji. Po zatrzymaniu się pojazdu nie zatrzymuj się, nie obserwuj dalszego biegu wydarzeń. Terrorysta może być uzbrojony i atak może wejść w kolejną fazę.

Każdy rodzaj ataku stanowi inne zagrożenie, każdy atak jest inny,  podane rady nie sprawdzą się w każdej sytuacji.

Jeśli Twoja organizacja/firma jest narażona na ataki terrorystyczne to podjęte decyzje i sposób podejścia do radzenia sobie z tymi problemami mogą mieć długotrwałe konsekwencje. Nasza kancelaria specjalizuje się również audytach bezpieczeństwa, kontroli procedur oraz dostarczaniu rozwiązań z zakresu przeciwdziałania terroryzmowi.

Nasze biuro detektywistyczne zatrudnia na stanowisku detektywów byłych agentów wywiadu i kontrwywiadu. Jako agencja detektywistyczna współpracujemy z firmami zatrudniającymi byłych komandosów zapewniającymi profesjonalną ochronę w tym również ochronę VIP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *