Mobbing w pracy, walcz o swoje prawa

Mobbing w pracy, walcz o swoje prawa

Trafiasz na ogłoszenie dotyczące wymarzonej pracy i po stresującej rozmowie kwalifikacyjnej otrzymujesz tę posadę. Masz wrażenie, że wszystko ułożyło się po Twojej myśli. Niestety po jakimś czasie okazuje się, że atmosfera w firmie nie jest najlepsza. Czujesz się wręcz poniżany i z każdym dniem jest tylko gorzej. Ciągłe uwagi i złośliwe komentarze są już nie do zniesienia.

Czy to już mobbing?
Szykanowanie w miejscu zatrudnienie jest dosyć częstym zjawiskiem. Jeśli uważasz, że jesteś ofiarą nękania przez szefa/kierownika/współpracownika to pamiętaj, że możesz walczyć o swoje prawa.
O mobbingu mówimy, gdy:
– działania są uporczywe i ciągłe ( musi być to długotrwałe zachowanie )
– sytuacja w Twojej pracy zaniża Twoją samoocenę na polu zawodowym
– czujesz się ośmieszany lub poniżany

Niestety w świetle obecnie obowiązujących przepisów to Ty jesteś zobowiązany udowodnić, iż takie sytuację mają miejsce. Musisz zgromadzić odpowiedni materiał dowodowy i znaleźć osoby, które potwierdzą Twoją wersję wydarzeń.

Jak udowodnić w sądzie swoje rację?
Najważniejsze jest to, aby w momencie gdy uświadomisz sobie, że jesteś ofiarą mobbingu od razu zacząć działać. Trzeba sobie zdać sprawę z faktu, iż znalezienie świadków w firmie może być bardzo ciężkie. Strach przed straceniem posady jest często dużo większy, niż lojalność wobec kolegi. Mimo to sprawa nie jest stracona. Jeśli na Twój telefon lub maila przychodzą obraźliwe wiadomości to od razu je drukuj i nie usuwaj. Mogą być poważną bronią w sądzie. Niestety często mobber zdaję sobie sprawę , iż może to go obciążać, więc takie sytuację nie mają miejsca.
Każdy telefon ma dyktafon i kamerę. Nagranie sytuacji w miejscu pracy może być jedynym poważnym dowodem w sprawie. Jest to oczywiście sprawa kontrowersyjna, gdyż nie jest to do końca legalne ( wspominaliśmy o tym w wcześniejszym wpisie ). Jednak w tym przypadku jest to uzasadnione, gdyż to jedyny sposób na udowodnienie pewnych działań.

Poza tym zgłoś pisemne skargi informujące o zajściach w pracy. Zależnie od sytuacji kieruj je albo do szefa albo do związków zawodowych. Jeśli Twój stan zdrowia pogorszył się to zatrzymaj swoje zwolnienia lekarskie. One również mogą być częścią materiału dowodowego. Szczegółowe notatki z każdego niewłaściwego zajścia w pracy również będą niezwykle cenne.

W czym może pomóc Ci detektyw?
Sprawy o mobbing są często bardzo ciężkie do udowodnienia i niekiedy bardzo długo trwają. Słowo staję przeciwko słowu i okazuje się, że wszystkie osoby w firmie nabrały wody w usta. Twoja psychika już i tak ucierpiała przez całą sytuację, a to są tylko dodatkowe zmartwienia. Dla tego nasza agencja detektywistyczna postanowiła pomagać takim osobom. Jeśli potrzebujesz pomocy w tej kwestii skontaktuj się z nami! Umówimy się na spotkanie, które jest całkowicie bezpłatne. Doradzimy jak dokładnie postępować w tej sytuacji. Dodatkowo na zlecenie jesteśmy w stanie zebrać dowody w sprawie. Mimo, iż obecni pracownicy firmy rzadko decydują się zeznawać to już osoby, które zakończyły pracy są bardziej skore do rozmowy. Do tego dysponujemy odpowiednim sprzętem do udokumentowania zajść w firmie.

Nie daj się dalej gnębić. Zawalcz o siebie, a my Ci w tym pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *